

Církev nás vede do nebe naší pravé vlasti. Rozlišujeme proto na zemi církev putující, dále církev vítěznou v nebi a církev trpící a očišťující se v očistci. Mezi těmito částmi církve je vzájemná pomoc, sounáležitost. Vítězná církev se přimlouvá za putující a trpící církev, putující církev pomáhá trpící církvi.
Jaké jsou dějiny církve putující?
Pozemská církev je podle vůle Kristovy zřízena hierarchicky oproti monarchii, kde je dědictví, oproti demokracii, kde je volba lidu, oproti diktatuře, kde je moc jednoho. Hlavou církve je Kristus, duší je Duch sv. Kristus volá muže za představené, povolává je. Vírou, zbožným cvičením, studiem a posvěcením se z nich stávají kněží – hierarchie (hieros = svatý , archein = předsedat), je to svatá služba. „ Nepřišel jsem, aby mně bylo slouženo, ale abych sloužil.“ Církev se uskutečňuje v místní církvi – farnosti, kde je představeným farář – kněz, přestavený farní církevní obce jsou jeho pomocníci jsou kaplanové, jáhni, katecheti.
Děkan nebo vikář je kněz zodpovědný za řízení a dohled nad více farnostmi. Biskup je kněz jako nástupce apoštolů a vede diecési tj. oblast několika vikariátů nebo děkanátů. Pro řídící a pastýřskou práci má k pomoci biskup: světící biskupy, pomocné biskupy, generálního vikáře, kancléře, kanovníky a další kněze a laiky v kněžské radě. Arcibiskup je přední biskup mezi několika biskupstvími stejné země. Papež je nástupce sv. Petra (od slova papa – otec), je nazýván též služebník služebníků Božích od doby sv. Řehoře Velikého. Řídí a vede církev, slouží celé církvi, všem diecésím světa, má k pomoci jednak všechny biskupy světa, zejména na koncilech a synodách.
Papež má rovněž další pomocníky: Kardinály tj. vybrané biskupy a tvoří papežskou kurii kurie = péče. Kardinálové tvoří úřady, kde jsou dále i úředníci kněží i laici. Nuncius (vyslanec) je zástupce papeže u vlád států k projednávání vzájemných vztahů. Zdálo by se, že kněží jsou „ nahoře“ a věřící „dole“, ale hierarchie je vybírána z věřících Ježíšem Kristem pro službu Božímu lidu a každý věřící se z titulu křtu sv. podílí na všeobecném kněžství Kristově. Všichni pak jsou bratry a sestrami navzájem a Boží děti jednoho nebeského Otce. Zvláštní kněžství hierarchické i všeobecné kněžství laiků má stejný původ v kněžství Ježíše Kriste. Proto je nutná vzájemná spolupráce a modlitba.