Svátek Svaté Rodiny “ C „

15. 12. 2018

Je velice moudré, že církev zařadila ve vánoční době svátek Svaté Rodiny, vždyť mnohokrát jsme o svaté rodině v evangeliích slyšeli a skutečnost, že se Ježíšek narodil do rodinného prostředí může inspirovat křesťanské rodiny, aby společné slavení vánočních svátků pomohlo upevnit vzájemné rodinné vztahy lásky, vzájemné pomoci, porozumění. Rodinné slavení vánoc spojené s rodinou návštěvou Boží rodiny – církve v kostele má jistě velký výchovný vliv. Dnešní Boží slovo nám dává zásadní radu, kdo nejvíc stmeluje rodiny v láskyplném a pokojném soužití: je to právě Ježíš. Členové rodiny nacházejí v Ježíši a jeho učení zdroj ctností tolik potřebných pro vzájemnou komunikaci mezi sebou jak manželi mezi sebou tak rodiči s dětmi. Není proto dobré, když někdo z členů rodiny chce vtiskovat druhým svou vůli, své životní principy, svoji představu o rodině jak to satiricky líčil starý český film s Jaroslavem Marvanem v hlavní dvojroli. Bylo by však třeba, aby členové rodiny se podřídili společnému vychovateli a to Ježíši Kristu, aby mohlo nastat důstojné soužití rodičů, dětí s rodiči, jakož i důstojné soužití mezigenerační jak se dnes tolik zdůrazňuje, mezi příbuznými a lidmi vůbec. Ježíšovo učení o pravé lásce a mezilidských ctnostech, případně Ježíšovy milosti jsou výbornou základnou. Evangelium nám ukazuje jak rodina nazaretská putovala do chrámu jeruzalémského, kde však se jim dvanáctiletý Ježíš ztratil a po jeho starostlivém hledání jej rodiče nalezli v chrámě. Tento příběh je příkladem i pro křesťanské rodiny. Tam, kde Ježíš chybí rodinám, je třeba jej hledat a je jisté, že jej naleznou rodiny v kostele. Rodiny by se neměly vyhýbat kostelu, neměly by návštěvu kostela opomíjet i pro zdánlivě oprávněné důvod na př.že na to není čas. že je důležitější starat se o děti, o pravidelný pořádek v rodině. Často se však stává, že kostel se nahrazuje jinými návštěvami např. kina, divadla, zábav, přátel, všelijakých kroužků, nemluvě o dlouhém vysedávání u televize nebo počítače. Proč je třeba rodinám hledat Ježíše v kostele? Uvedu příklad. Tak jako se musí doplňovat do auta palivo tak podobně se musí stále doplňovat životodárná síla spojení s Ježíšem, aby tak platilo co řekl sv. Pavel: “ Cokoli mluvíte nebo konáte, vše dělejte ve jménu Páně a skrze něho děkujte Bohu Otci.“ Jak by někdo mohl žít s Ježíšem a pro něho, kdyby za ním nepřicházel do kostela, aby se s ním zde setkal u stolu Božího slova a Božího pokrmu? Maria s Josefem nám ukazují, že i s dítětem Ježíšem přicházeli slavit svátky do jeruzalémského chrámu. Zde je výchovná rada pro každou křesťanskou rodinu: je třeba i v dnešní moderní době žít církevní rok s církví doma i v kostele. Věřící by měli mít doma církevní kalendář a sledovat okruhy svátků vánočních, velikonočních a svatodušních i nejdůležitější svátky svatých, zejména na př. českých světců a tyto svátky přijít oslavit do kostela, do domu Božího, kde na nás čeká i náš Pán Ježíš. Dnešní evangelium popisovalo také namáhavé hledání traceného dítěte Ježíše. V duchovním slova smyslu bychom v tomto měli vidět jak je nebezpečné pro věřící rodinu, když z duše někoho z rodiny se vytratí Ježíš a v dnešní době konzumního života to je možné celkem lehce. Rodiny by si měly uvědomit, že je možno ztratit mnoho různých věcí i hodnot – přes ztrátu zaměstnání, ztrátu nějakého majetku, ztrátu zdraví a pod. – avšak tou největší ztrátou by mělo být pro rodiny ztráta víry a lásky k Ježíši Kristu. Tam by bylo potřeba, aby po vzoru Josefa a Marie si ztrátu v rodinách křesťanských uvědomili a začali se namáhat Ježíše znovu hledat.  “ Kdo hledá ten najde “ slíbil Pán Ježíš. I my křesťané bychom měli rodinám pomáhat znovu nalézat Ježíše, aby se navrátil do jejich domovů. Ježíš se rád vrátí jako se vrátil rád s Marií a Josefem do Nazareta. Ježíš chce, aby členové křesťanských rodin žili tak, aby jako on “ prospívali v moudrosti i oblibě u Boha i u lidí.“Pane Ježíši, přišel jsi do lidské rodiny, abys přinesl lásku Boží Trojice do vztahů rodinného života, aby křesťanské rodiny byly místem svatého společenství už zde na zemi a připravovaly se tak na nové ještě krásnější rodinné společenství v nebi. Amen.