Slavnost Narození Páně “ B „

13. 12. 2017

To co jsme slyšeli z Písma svatého bylo Bohem přesně naplánováno již od počátku dějin lidského rodu. Bůh již prvním lidem slíbil, že na zem přijde Spasitel, Boží Syn. Starozákonní proroci pak z Božího vnuknutí tento Boží plán upřesňovali a my jsme si to připomínali v kostele v adventní době. Božímu plánu se musely podřídit i světové dějiny, což je zřejmé právě z toho co jsme četli v evangeliu. Císař římský Augustus vlastně naplňoval Boží plán tím, že právě v této době vydal nařízení o sčítání lidí v jemu podrobených národech, stejně tak plnil Boží plán i syrský místodržitel Qvirinius. Samozřejmě i Josef s Marií byla vtaženi do Božího plánu, aby se mohl Boží syn narodit v malém městečku Betlémě u Jeruzaléma. Jistě bylo také Božím plánem, aby se Spasitel narodil v noci a v chudobě, aby se ukázala velká Boží láska k lidem, aby se již od svého narození Ježíš jako Boží Syn připodobnil lidem chudým, kterých je ve světě většina. Aby Ježíš svým příchodem v noci mohl symbolicky a později skutečně ukázat, že přišel jako světlo do tmy lidského rozumu a srdce, aby dal lidem světlo nové pravdy o člověku a smyslu jeho života, aby zasvítil svým světlem do údělu lidského utrpení a smrti, které jsou následkem temnoty lidských hříchů. Zejména maminka Pána Ježíše -Maria – byla předem určena k tomuto mateřskému poslání, dostala od Boha pro dítě i jméno Ježíš, které přeloženo znamená Spasitel a jméno Kristus, které zase v překladu znamená Mesiáš – Pomazaný. Josef, jak jsem četl byl z rodu Davidova a proto podle Božího plánu se musel dostavit ke sčítání do svého rodného městečka Betléma. Pastýři tehdejší doby, jako lidé prostí zastupují všechny lidi dobré vůle, kteří se radují že ve víře přijali Spasitele Ježíše Krista. Lidé věřící už dobře ví co Ježíš podle Božího plánu spásy za 33 let svého života na zemi vykonal: věřící znají Ježíšovo učení, radostnou zvěst o pravé lásce, která dovede odpustit i nepříteli a obětovat se pro druhého, o pravém štěstí, které je v upřímném a čistém srdci, o pravé radosti z pokoje a pravdy v duši, o smyslu utrpení a smrti. Člověk od Ježíše poznal cenu nesmrtelné duše i cenu lidského těla, které se bude podílet na vzkříšení a životě věčném. Věřící se radují, že Ježíš svým životem dal příklad krásného života k následování. Věřící se radují, že Ježíš konal mnoho dobrých skutků, kterým říkáme zázraky a nakonec učinil zázrak největší, že třetího dne vstal z mrtvých a slíbil všem, kdo v něho budou věřit a budou pokřtěni již tady na zemi budou novým člověkem žijícím láskou k Bohu a bližnímu a bude se podílet na Ježíšově vzkříšení a životě věčném. Bůh skrze Ježíše předpověděl, že Ježíšova radostná zvěst se dostane z malého Arabského poloostrova do celého světa a po dvou tisících letech je tento Boží plán naplněn a proto lidé věřící dnes o vánocích přicházejí na celém světě do kostela, aby slyšeli totéž evangelium o narození Ježíše Krista. Na celém světě více než 1 miliarda lidí věří v Ježíše – Božího Syna a snaží se žít podle jeho učení a to i přesto, že mnozí lidé uvnitř církve se zpronevěřili pravému učení Ježíšovu. Protože se tento Boží příslib uskutečňuje, proto můžeme i v současnosti ve svobodě slavit tuto vánoční mši svatou, radovat se z jesliček, z krásných vánočních zpěvů koled a protože Bůh nám ve své štědrosti dal ve svém Synu ten největší dar, my lidé můžeme a máme napodobit štědrost a lásku Boží tím, že obdarováváme své drahé a nejenom věcným dárkem, ale i dobrým slovem, úsměvem, přáním, podáním ruky či polibkem – a tak se šíří láska Boží mezi lidmi, z čehož se Bůh velmi raduje. Drazí věřící a lidé dobré vůle, kéž tyto vánoce posílí a rozmnoží naší víru v Boha a Ježíše Krista, abychom si vždy uvědomovali, že Bůh pro Ježíše má každého člověka rád a chce jej spasit, že má rád i celou naši planetu zemi, na které si přeje, aby byl pokoj a mír. Otevřme se této víře v této vánoční době – to je mé vánoční přání vám všem. Amen.