Slavnost Matky Boží Panny Marie “ B „

19. 12. 2017

Na začátku nového roku nám církev ukazuje hlavní program našeho života z víry. V obsahu dnešní slavnosti je tento program zahrnut. Slavíme totiž Matku Boží Panny Marii a zároveň oktáv Narození Pána Ježíše, kdy bylo dítěti dáno s obřízkou jméno Ježíš. 1) My křesťané jsme lidé vřící v Boha, na rozdíl od ateistů – lidí ,kteří ve svém filosofickém nebo politickém světovém názoru nemají místo pro Boha anebo na rozdíl od ateistů praktických, kteří se nezajímají o to je-li Bůh a žijí jen pozemsky. My křesťané nemáme však pouze věřit, že Bůh existuje, ale máme věřit v Boha jako láskyplného Otce, který má rád vše co stvořil, zvláště pak člověka, který je vrcholem Božího stvoření. Máme být vděčni, že se můžeme k tomuto živému Bohu hlásit, že s ním můžeme v modlitbách mluvit jako se svým Otcem, a že nám dává do našeho srdce dary svého Ducha tj. dary Boží lásky. Bůh pro nás má být Bohem Lásky a my věřící se máme podílet už tady na zemi na této Boží lásce. 2) Jako pokřtění jsme se stali bratry a sestrami Pána Ježíše, obrazně řečeno ovečkami ovčince jehož pastýřem je Pán Ježíš. Ježíš Dobrý pastýř zná své ovce a ony znají jeho jak to je napsáno v evangeliu sv. Jana, to znamená v biblické řeči, že existuje oboustranný vztah lásky mezi pastýřem a ovečkami, mezi Ježíšem a věřícími. Kdo má Ježíše rád dokazuje svou lásku tím, že plní jeho přikázání. Kdo má rád Ježíše, pro toho nejsou přikázání těžká, ten koná z lásky mnoho těžkého snadno a lehce. Proto chceme po celý rok žít pro Ježíše, milovat ho, následovat ho kamkoliv nás povede, slyšet jeho hlas a poslouchat ho. Ježíšova láska už dva tisíce let nechce lidi odsuzovat, ale odpouštět jim, přinášet jim spásu, aby měli život a to v hojnosti. 3) Na začátku roku chceme si také uvědomit, že máme být vděčni Panně Marii, protože ona dobrovolně řekla své ANO, aby se stala matkou Spasitele. Řekla to i za nás, stala se tak Spoluvykupitelkou, stala se i naší duchovní matkou, šla jako první cestou víry, naděje a lásky za Pánem Ježíšem, jako první naslouchala evangeliu – radostné zvěsti a uchovávala vše ve svém srdci. I my svou vírou, svým ANO na křtu a v dalších svátostech se přiřazujeme k Panně Marii a jsme vyvoleni k dokonalosti a svatosti života. “ Kdo plní vůli mého nebeského Otce je mi otcem, matkou, synem, dcerou.“ 4) Maria je však také předobrazem církve a matkou církve. Měli bychom proto mít radost z toho, že patříme do církve, do Božího lidu a vždy následovat Mariino slovo“ „Co vám řekne Ježíš, to učiňte.“ Maria chce, aby se nám vedlo dobře, abychom byli šťastni a radostní jako svatebčané na svatbě, kde Pán Ježíš učinil první zázrak. Ježíš má moc a sílu učinit nás dobrými, šťastnými a radostnými, proto nás Maria posílá za Ježíšem. Naslouchejme proto Ježíšova slova a také slova učitelského úřadu církve, skrze který promlouvá k nám Ježíš. Ať v tomto novém roce jsme jako Maria pannou a matkou: pannou v tom smyslu, že věrně uchováme plné učení Ježíšovo a matkou, že toto učení budeme plodně uskutečňovat ve svém každodenním životě. Ať všichni přispíváme, aby v naší farnosti církev Kristova jako duchovní matka vydávala plody Božího života v dětech,, v mládeži, ve snoubencích, v manželech a rodičích, ve vdovách a svobodných pro Pána, ve starých a trpících. Ať všichni vždy rádi jako kdysi chudí a pokorní pastýři pospícháme do Betléma, do domu chleba, do kostela, kde Pán Ježíš je pro nás chlebem slova Božího a chlebem svého těla pro život věčný. Ať každý den vděčně chválíme a velebíme Boha, ať každý den začínáme a končíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatéhol Amen.