Slavnost Ježíše Krista Krále “ A „

7. 11. 2017

Dnešní neděle je závěrečná neděle církevního roku a v ní chceme poděkovat Ježíše Kristu Králi, že patříme do jeho království, do společenství lidí, kteří se křtem stali novým Božím lidem, svatým, kněžským a královským lidem. Království Kristovo je tedy již zde na zemi a projevuje se v každodenním životě pokřtěných lidí. Má své prameny, ze kterých věřící lidé čerpají živou vodu a to jsou svátosti a jejich přijímáním se stále více připodobňují svému Králi. Ježíš byl plný lásky – i věřící má být plný lásky , Ježíš byl pokorný srdcem – i věřící má být pokorný, Ježíš byl tichý a milosrdný – i věřící má být tichý a milosrdný, Ježíš byl čistého srdce a trpící pro spravedlnost – i o to se má snažit člen jeho království. Máme se tedy svým srdcem podobat Ježíši Kristu Králi. Království Kristovo má zde na zemi znamení, které je pro svět bláznovstvím a pohoršením a tím je kříž s ukřižovaným Spasitelem. Tento kříž však věřícím říká, že láska je silnější než zloba hříchu a smrt. Tento kříž rozděluje království Boží od království tohoto světa. Království tohoto světa je sobecké – lehce odsoudí i nevinného a bezbranného. Království tohoto světa je kruté a nemilosrdné – umí vymýšlet a naplňovat jak mučit lidi tělesně i duševně terorizovat, nemilosrdně vyhlazovat celé skupiny lidí i národy. Království tohoto světa je nenávistné, mstivé, sarkastické, když se staví s odporem proti dobru, když se dobru vysmívá  a ponižuje ho. Od pohrdačů Ježíše pod křížem až po pohrdače dnešních dnů, kdy Ježíš jako nemoderní je s pohrdáním odmítnut. Proti tomuto zlému království tohoto světa království Kristovo ukazuje vůči všem lásku, protože jen Boží láska je bez sobeckosti, jen Boží láska umí opravdu odpouštět, jen Boží láska je plná obětavosti a služby. Boží láska v Ježíši ukazuje sílu Božího království, když Ježíš říká z kříže: “ Bože odpusť jim, oni neví co činí.“ Království Kristovo žije v pravé svobodě, protože neotročí hříchu, který člověka a lidi více a více spoutává až k úplné nesvobodě. Proto znamená pro věřícího člena Ježíšova království vítězit nad pokušením těla, světa a ďábla spolu s Ježíšem a proto Ježíši sloužit znamená s ním i kralovat. Takto se projevuje království Kristovo na zemi. Chceme však také vzhlédnout s vírou k Ježíši Králi, který přijde slavně při svém druhém příchodu a před ním bude muset pokleknout každé koleno na nebi, na zemi i v podsvětí a vyznat, že Ježíš Kristus je Pán. Ježíš Kristus jako král spravedlnosti, lásky a pokoje bude soudit všechny národy. Ať už si tento soud představíme jakkoli jedno je jisté, že tam teprve dojde spravedlnost Boží svého naplnění a práva. Spravedlnost Boží spojená s milosrdenstvím bude muset především oddělit dobré od zlých lidí, lidi víry, lásky a naděje od lidí nevěry, nelásky,nenávisti, tvrdosti a krutosti. Lidé království tohoto světa, kteří nechtěli přijmout království Kristovo, na konci světa až Pán přijde nad ním nezvítězí ani se nikdo z nich neztratí nebo neschová, ale půjdou do věčného trápení, zatímco věrní, kteří na zemi často museli snášet násilí i utrpení, ale žili láskou, půjdou jako požehnaní do království Kristova věčného, kde bude štěstí a radost. Proto po 2. Vatikánském koncilu byl přeložen v církevním roce svátek Krista Krále na poslední neděli církevního roku, aby věřící mohli na závěr vděčně děkovat a s nadějí vzhlížet ke svému Pánu, Králi nebe a země. Pane Ježíši, Králi, protože jsme v Tebe zde věřili a Tebe milovali, těšíme se na setkání s Tebou, abys v nebi dovršil naši radost a štěstí být s Tebou a svatými v božím království. Amen.