3. neděle adventní “ C „

27. 11. 2018

Doba adventní je doba vážná což ukazuje i fialová barva kněze u oltáře. Patří do této vážné doby také radost? Radovánky, zábavy, alespoň nějaké výstřední, ty do adventu nepatří, ale radost hluboká především vnitřní, která však zasahuje celého člověka – tato radost k adventu patří, proto třetí neděle adventní je vždy nedělí radosti. Ptejme se sami sebe, zda-li v této adventní době prožíváme opravdovou radost. Někdo z vás má radost na př., že již napsal vánoční přání nebo dopis přátelům a známým nebo dokonce poslal balíčky. Jiný má třeba radost, že se mu podařilo již upéct vánoční cukroví nebo obstarat dárky pod stromeček, jiný má radost, že se mu podařilo navštívit adventní koncert…Při vší různosti naší radosti, měli bychom všichni mít radost společnou, stejnou  a svatý Pavel nám dnes sdělil jakou: měli bychom mít radost v Pánu. Co to znamená radovat se v Pánu? Znamená to, že všichni bez rozdílu – ať mladí nebo staří, ať zdraví nebo nemocní,prostí nebo vzdělaní, chudí nebo bohatí – měli bychom se radovat z toho, že jsme uvěřili v Pána Ježíše Krista.  Že Ježíš a jeho radostná zvěst se pro nás staly pokladem a drahocennou perlou. Měli bychom se radovat, že Pán Ježíš je nám stále blízko a to na př. zde v kostele, ve svatostánku, dokonce je nám blízko jako nikdo jiný, když ho přijímáme ve sv. přijímání. Tato radost v Pánu Ježíši má pro věřícího křesťana ještě konkrétní důsledky, že totiž Ježíš takovému dává do duše pokoj, čisté a klidné svědomí a chrání ho před zbytečnými a neužitečnými starostmi. Křesťan tak může v každodenním životě vše s důvěrou přenechávat v modlitbě Bohu. Ať se jedná o osobní záležitosti, o rodinné, církevní, státní nebo celosvětové. Proto je křesťan naplněn stálou radostí. Ježíš, dárce radosti, nežádá od žádného člověka nic nemožného, ale naopak od každého žádá splnitelné skutky, dobré skutky které se pak stávají zdrojem radosti. “ Kdo má dvoje šaty, kdo má něco k jídlu ať se rozdělí…“ To jsou rady podle Jana Křtitele. V těchto radách je zahrnuto vlastně množství každodenních skutků lásky k bližnímu. V dnešní době je třeba zvláště více skutků v oblasti duchovní a náboženské, patří sem také i modlitby za druhé lidi, povzbudivá a útěšná slova, ale i slova napravující. Do dobrých skutků však patří i různé adventní akce na př. finanční sbírky pro potřebné lidi, pro církev, která je v nouzi, pro různé charitativní účely. V těchto skutcích se také ukazuje ušlechtilost křesťanů, o kterých píše sv. Pavel v listě Filipanům. Křesťan podle příkladu Pána Ježíše má vědět i prožívat, že pravá radost Boží je vždy tehdy, když se něčeho vzdávám pro druhého jako i Ježíš se vzdal své vznešenosti a stal se jedním z nás  lidí. “ Blaženější je dáti než bráti!“ Dnešní evangelium nám ukazuje jakým způsobem se může každý člověk připravit na příchod Pána Ježíše, aby také zakusil radost v Pánu. Není třeba, aby se člověk zřekl nepříjemného povolání, tehdy na př. povolání celníka nebo vojáka z povolání, ale v rámci tohoto povolání, aby začal nově, spravedlivěji a bohulibě žít. Pro dnešní dobu to platí obdobně. Není potřeba na př. nebýt lékařem gynekologem, ale odmítnout konat potraty a neindikovat antikoncepční prostředky, není potřeba nebýt politikem, ale vnášet tam spravedlnost, pravdu a lásku, není potřeba nebýt obchodníkem, ale neprodávat mravně závadné věci a nešidit zákazníky, není potřeba nebýt filmovým hercem či režizérem, ale nebrat mravně závadné role, neprodukovat mravně závadné filmy, není potřeba opustit manželství, ale začít žít v nové, obětavé a sloužící lásce podle Božího řádu. Každý život člověka je možno prožívat různě a to jak u dítěte, dospívajícího nebo dospělého: v podstatě dobře nebo špatně. Kdo chce ve svém životě zakoušet různá zklamání, nepříjemnosti a nejvýše škodolibou radost, která se ani radostí nemůže nazývat, kdo chce už zde na zemi mít oheň vyčítek svědomí, rozhoduje se pro špatný styl života bez Boha. Naopak kdo chce se setkat s Pánem Ježíšem a jeho svatým Duchem, který přináší lásku, pokoj a radost, rozhoduje se pro dobro. Co je dobro Boží to lidem říká Pán Ježíš skrze svou církev, prostřednictvím svých hlasatelů. Tak jako tehdy mnoho celníků, vojáků i ostatních lidí se změnilo a začali žít jinak, i dnes je mnoho věřících křesťanů v různých povoláních: lékařů, učitelů, vědců, politiků, herců, sportovců, obchodníků, kteří se řídí dobrem Božím a tím také vydávají svědectví o pravé radosti v Pánu, kterému tím také připravují cestu. Pane Ježíši, Tvůj příchod k nám zde v kostele ať je pro nás vždy novou radostí a ať se jako Ty vždy radujeme z dobra druhých lidí a spolu s Tebou se snažíme dobro šířit slovem i skutkem. Amen.