Vzpomínky na jarní putování roku 2021, II/ Jablonné v Podještědí a Dolní Ročov

5. 08. 2021

V sobotu 29. 5. jsme časně ráno odjeli z náměstí v Postoloprtech do Jablonného v Podještědí na pouť ke sv. Zdislavě. Mši svatou, v devět hodin, vedl a kázal při ní litoměřický biskup Jan Baxant. Spolu s ním koncelebrovalo několik kněží, většinou z naší diecéze. Po mši a po krátkém pohoštění pro kněze, jsme spolu s několika postoloprtskými farníky sestoupili do podzemí baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy, ke hrobu této světice. V ambitech kláštera bratří dominikánů jsme zase shlédli výstavu o sv. Zdislavě a nakoupili svaté obrázky a suvenýry z pouti. Pak jsme se vydali ke Zdislavině studánce a po cestě jsme potkávali známé poutníky z chomutovské farnosti a tak na každém kroku jsme se zastavovali a zdravili a vyprávěli, co je nového, takže se cesta ke studánce velmi prodloužila, i proto, že kromě P. Vondráčka, který v Chomutově deset let působil, byl s námi i bývalý chomutovský pastorační asistent Josef. I přesto, že jsme toho tentokrát více nestihli, byla pouť překrásná. Díky výbornému řidiči panu J. Eichelmannovi, jsme nakonec včas dorazili zpět do Postoloprt, následovala totiž mše svatá v Levonicích.

Více fotografií zde: https://portarum.rajce.idnes.cz/Pout_ke_sv._Zdislave_do_Jablonneho_v_Podjestedi_29._5._2021/1489437595

Vzhledem k pandemii koronaviru vyhlásil papež František několik poutních mariánských svatyní na celém světě místy, kde se věřící mají modlit pravidelně za ukončení této celosvětové zdravotní krize. V návaznosti na toto rozhodnutí vyzvali biskupové duchovní správce poutních míst mariánských v naší zemi, aby i tam se konaly pobožnosti za ukončení pandemie. K této výzvě se přidal i nový děkan lounské farnosti a každou sobotu odpoledne uskutečnil spolu se svými farníky a poutníky májovou pobožnost v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Dolním Ročově. Z Postoloprt jsme se tam vydali na poslední májovou, v sobotu 30. května. Pobožnost vedl velmi pěkně emeritní arciděkan Werner Horák a po mši svaté jsme mohli uctít každý zvlášť i Ročovskou Madonu.

Více fotorafií zde: https://portarum.rajce.idnes.cz/Majova_poboznost_v_kostele_Nanebevzeti_Panny_Marie_v_Dolnim_Rocove_30._5._2021/