24. 1. 2014: Sv. František Saleský

S Boží pomocí přivedl svatý František Saleský zpět do církve tisíce lidí, kteří se oddělili. Je světcem novověkého období a jeho činnost je charakterizována pravdou spojenou s mírností. Volí a využívá všechny možné a dostupné způsoby, jak hlásat pravdu, a řečeno slovy Apoštola, pro všechny se stává vším.

Právě mírnost a vlídnost, s jakou vše konal, byla tím prvním, co lidi oslovilo. Když např. někdo řekne dítěti: „Musíš jít do kostela, a běda, jestli tam cekneš!“, může sice říkat pravdu – je třeba chodit na mši svatou a nerušit při ní – ale kostel a náboženský život je dítěti zprotiven a uvidíme, jak se k němu postaví v dospělosti. Lze říci třeba: „Pojďme do kostela… Podívej, ostatní jsou také potichu…“ Svatý František obhajoval svůj přístup přirovnáním ke kapce medu a sudu octa, k čemu přiletí více hmyzu…

S trochou rozumné mírnosti a vlídnosti může člověk pro pravdu udělat více, než s množstvím žluči a hořkých slov. Pokud se ve zlé řeči sice mluví pouze pravda, šíření pravdy to neprospěje, ale uškodí. Pokud nám jde skutečně o pravdu, zvolíme takový způsob, který jejímu šíření prospěje. A po příkladu svatého Františka využijeme v rozsahu svých kompetencí tolik možností, kolik lze.