O žehnání, svěcení, křesťanských zvycích a symbolech
Ježíš Kristus ustanovil sedm svátostí. Skrze jejich konání je Pán Ježíš v Duchu sv. přítomen, aby věřící posvěcoval milostí Boží (působí ex opere operato = jistě).
Vedle těchto božských zdrojů milosti ustanovila sama církev tzv.svátostiny (tj. malé svátosti).Církev jako dobrá matka na nás myslí a prosí za nás Boha. Svátostina je zvláštní požehnání nebo posvěcení. Svátostiny nepůsobí Boží milost přímo, ale jen nepřímo a přinášejí Boží ochranu (odpouštějí lehké hříchy, chrání proti moci zlých duchů na základě modlitby a podle dispozice víry, udělují pomáhající milost). Příklady svátostin: pokaždé, když kněz uděluje požehnání, někdy i věřící může udělit požehnání, když se uděluje svatoblažejské požehnání, při svěcení ratolestí na Květnou neděli, při svěcení hromničních svící, na Popeleční středu – popelec, kdo kropí svěcenou vodou, kdo se modlí posvěcený růženec, kdo se modlí křížovou cestu, kdo žije v posvěceném příbytku a další. Je nebezpečí, aby v těchto svátostinách nebylo pověrečné jednání, vždyť nechrání nás sama posvěcená věc, ale spíše zbožné její užívání, spojené s modlitbou.
U svátostin rozlišujeme:
- Svěcení tj. vyjmutí z běžného lidského používání (např. kostel, kaple, oltář, obrazy svatých, růženec, zvon, kříž, hřbitov apod.).
- Žehnání tj. pro ostatní věci lidského života (dům, most, úroda, chléb, jídlo, byt atd.)
Nyní něco o symbolech, se kterými se setkáváme v církvi až do dnešních dnů. Některé pocházejí z Písma sv., jiné důmyslně vytvořila křesťanská tradice, zejména prvotní církve, která byla pronásledována a symboly nutně potřebovala. Písmena Alfa a Omega jsou znamení z Písma sv. pro Boha, symbol ryby, řecky ichthis. Písmena tohoto slova ryby jsou začátečními písmeny důležitého sdělení naší spásy: I = Ježíš, Ch = Kristus, Th = Boží, Hy = Syn, S = Spasitel.
P X neznamená pax – mír, ale Kristus (začátek řeckých písmen P a X)
I H S jsou začáteční písmena řecká pro: I = Ježíš, H = Syn, S = Spasitel.
Trojúhelník s okem je symbol pro Boží Trojici a vševidoucnost Boha.
Kříž je nejcennější znamení Kristovy smrti a vzkříšení. Pelikán s mláďaty je láska Krista Pána, který nám dává své tělo za pokrm jako pelikán svým mláďatům.
Symbol kříže, kotvy a srdce s plamenem znamená tři božské ctnosti: víru, naději a lásku. Holubice je symbol Ducha sv.
S těmito symboly se setkáváme v kostele, na obrazech, mešním rouchu, hřbitovech, svatých knihách atd.
Během církevního roku křesťané konají starobylé zvyky:
- adventní věnec se 4 svícemi: znázorňuje 4 neděle před vánocemi.
- Sv.Mikuláš, který dává dárky – proč? (na památku dobročinného svatého z 5.stol.).
- Barborky – větvičky třešně v den sv.Barbory se dají do vody a rozkvetou na vánoce.
- Jesličky (Betlém) a vánoční stromek.
- Písmena křídou K + M + B – požehnání domu a radost z narození Krista Ježíše, též jména mudrců Kašpar, Melichar, Baltazar.
- Svíce hromničky proti bleskům a nebezpečí smrti.
- Kočičky posvěcené se dávají za obraz na znamení věrnosti Kristu i v utrpení.
- Křížek při načínání nového chleba či jiného pokrmu.
- Svěcení pokrmů na svátek Nanebevzetí Panny Marie.