Slavnost Nanebevzetí Panny Marie „A“

29. 07. 2017

Panna Maria jako matka Pána Ježíše Krista se oslavuje v církvi vícekrát, na rozdíl od ostatních svatých. Zejména se oslavuje její Narození, Neposkvrněné početí, Zvěstování, Navštívení, Neposkvrněné srdce, Sedmibolestná, ale především se oslavuje nejstarší liturgická událost a to je její Nanebevzetí. Je také velmi mnoho kostelů zasvěceno právě Panně Marii Nanebevzaté. Církev Kristova je zde na světě již dva tisíce let a to hlavně pro pravdu víry, která vždy uchvacuje rozum a srdce a vybízí k následování a k životu z víry. Je to pravda o Kristově zmrtvýchvstání. „Kristus opravdu vstal z mrtvých jakožto první z těch, kdo zemřeli“, píše sv. Pavel ve svém listě Korintským. A o všech, kteří věří a jsou pokřtěni a žijí v milostí Boží platí radostný příslib Ježíšův “ budou vzkříšeni v den poslední.“ I Maria slyšela Ježíšovu radostnou zvěst  o životě věčném a o vzkříšení  z mrtvých a uchovávala všechna slova ve svém srdci. Maria provázela Ježíše na jeho cestě křížové, stála pod křížem a prožila Ježíšův zázrak vzkříšení, dále provázela s apoštoly a učedníky Ježíšovo nanebevstoupení a seslání Ducha svatého. Na Marii se naplnila plně slova sv. Alžběty: “ Blahoslavená, která jsi uvěřila, že se splní to co ti bylo řečeno od Pána.“ Maria pro své vyvolení za matku Božího Syna, pro svou velkou víru a lásku byla vyvolena Ježíšem k tomu, aby jako první z Božího lidu – církve obdržela dar vzkříšení a oslavní k věčnému životu v nebi, i když i ona musela projít branou smrti. Je to pro nás věřící velká radost, že Ježíš už splnil svůj slib a že Maria je nejen s duší, ale i s tělem oslaveným ve slávě Božího domova v nebi.

Nanebevztatá Maria nám tak zároveň ukazuje, že nic pozemsky krásného není ničím proti kráse Božího domova v nebi, není ničím proti kráse oslaveného a vzkříšeného člověka. Maria Nanebevzatá  je pro nás znamením krásy nebe jak jsme o tom četli z knihy Zjevení sv. Jana, ale také nám tuto krásu Maria ukazuje ve svých zjeveních na př. v Lurdech, ve Fatimě a dalších. Krása, láskyplná svatost, září vždy z celé bytosti zjevující se Marie. Maria – oděná sluncem s měsícem pod nohama se Zjevení sv. Jana – to je výzva i pro nás věřící. I my jako Maria máme být blahoslavení za to, že uvěříme, že budeme následovat Ježíše na křížové cestě, že se i na nás naplní zázrak vzkříšení a oslavení. “ Kdo uvěří a bude pokřtěn, bude spasen“, “ kdo jí mé tělo a pije mou krev, má v sobě život věčný a já ho vzkřísím v poslední den.“, “ nikdo nepřijde k Otci než skrze mne, já jsem cesta, pravda a život.“

Zahleďme se ještě na Pannu Marii po zmrtvýchvstání Pána Ježíše a po jeho nanebevstoupení: zúčastňovala se s apoštoly a učedníky památky večeře Páně, přijímala Tělo a Krev Páně, naslouchala slovům radostné zvěsti – evangelia, plnila Ježíšovo učení, žila modlitbou a prací, podílela se na apoštolátě i na utrpení a obětech prvotní církve. Ráda navštěvovala místa posvěcená Ježíšovou přítomností: Betlém, Nazaret, Kafarnaum, ale zejména Jeruzalem a Ježíšovu křížovou cestu, Golgotu a hrob, ze kterého Pán Ježíš vstal z mrtvých. Podle knihy Zjevení Maria byla oděná sluncem, tj. žila v milosti Boží posvěcující, byla spojena s Pánem Ježíšem, její čistá duše zářila jako slunce. Podle Zjevní sv. Jana Maria měla měsíc pod nohama, což znamená duchovně, že věci světské pro ní byly bezvýznamné, druhořadé, zejména ty, které odvádějí od Boha. Maria nad nimi vítězila, proto obraz šlapání po měsíci. A to by měla být i naše cesta, i my věřící bychom měli být oděni sluncem tj.Kristem, i my bychom měli světských věcí užívat jen jako prostředek k vyššímu cíli a tyto mít vždy pod kontrolou. Touto cestou šli především svatí a také svatí naší vlasti sv. Ludmila, sv. Václav, sv. Vojtěch, sv.Prokop, sv. Anežka Česká, sv.Jan Nepomucký a další, ale především bych chtěl vyzdvihnout světici naší litoměřické diecéze sv. Zdislavu. Jako manželka a matka čtyř dětí čerpala sílu ve slově Božím a svatém přijímání z časté návštěvy mše svaté, dále i osobní modlitba byla jí silou a posvěcením, ve službě lásky k chudým a trpícím nacházela setkání s Ježíšem Kristem, který řekl “ cokoli jste učinili jednomu z mých bratří a sester, mně jste učinili.“

Máme tedy důvod radovat se ze svátku Nanebevzetí Panny Marie, že Maria jako matka nás všech věřících nás má ráda, je naší pomocnicí a přímluvkyní u svého Syna a ze své lásky k nám přichází, zjevuje se, aby nám pomáhala dosáhnout věčného života v nebi. V litanii loretánské je mimo jiné Maria nazývána brána nebeská ať po cestě Ježíšově projdeme touto branou, abychom se mohli v Božím domově věčně radovat s Marií a svatými. Amen.