Ekumenická bohoslužba za jednotu křesťanů ve sboru Dr.Farského v Lounech

16. 10. 2014

Ve středu 15.10.2014 se konala ekumenická bohoslužba za jednotu křesťanů ve sboru církve československo-husitské v Lounech za účasti církve římsko-katolické zastoupené emeritním děkanem z Lenešic paterem Rudolfem Preyem. Bohoslužba se konala od 16 h. a bylo přítomno 25 věřících z obou církví. Bohoslužbu slova za církev husitskou vedla paní farářka ThDr. Helena Smolová. Děkan Rudolf Prey měl při bohoslužbě promluvu na texty Ezechiela 36,24-28 a sv.Pavla Kol.3,8-17 a v této promluvě zdůraznil cestu ekumenismu, která pro katolickou církev je určena dekretem 2.Vatikánského koncilu Unitatis redintegratio, kde zejména věta sv.Otce Jana XXIII. je velmi podnětná: „Ať je jednota v nutném, v ostatním ať je svoboda, ale ve všem ať je láska“. Paní farářka hovořila ve své promluvě na text evangelia sv.Jana 17,20-26 -“ aby všichni jedno byli jako ty otče ve mně a já v tobě…aby svět uvěřil, že jsi mne poslal.“ Zdůraznila, že zejména v misijní činnosti církve jsou konfesijní rozdíly překážkou účinému šíření víry a proto je nutná ekumenická snaha o jednotu. Vyzdvihla příklad společenství založené Rogerem Schutzem z Taizé, kde zejména mladí z různých křesťanských církví se snaží žít jednotu křesťanů a právě letos budou toto sdílení jednoty a lásky konat na sklonku roku v Praze. Během bohoslužby zazněl žalm s antifonou “ kde je opravdová láska, tam přebývá Bůh“, přímluvné modlitby s prosbami o jednotu křesťanů, společné vyznání víry a společná modlitba Otče náš, bratrský pozdrav pokoje a po požehnání děkovný chvalozpěv  Bože, chválíme tebe. Celá bohoslužba byla provázena varhanním doprovodem a zpěvem písně Ježíši, tebe hledám. Po této bohoslužbě byli věřící pozváni na neformální posezení do společenské místnosti kostela k malému pohoštění a vzájemnému rozhovoru. Bohu díky za tuto ekumenickou aktivitu!