4. neděle velikonoční “ B „

3. 04. 2018

Dnešní neděle je ve znamení Ježíše jako dobrého pastýře. Ježíš pro sebe vybral tento obraz pastýře, protože v izraelském národě bylo pastevectví běžným zaměstnáním a lidé měli blízký vztah k pastýřům i ovečkám. Domnívám se, že ani my nemůžeme mít nic proti tomu, že Ježíš sebe znázorňuje jako pastýře a věřící jako ovečky, protože mezi pastýřem a ovečkami býval určitý vztah. Zrovna tak si Ježíš přeje, aby mezi ním a věřícími byl vzájemný vztah. Děti na náboženství mají obzvláště rády diapozitivy o pastýři, zejména je jim líto pastýře, který musí zápasit s vlky, od kterých je i poraněn, protože chránil ovečky a ty pak pastýře ještě více poslouchají a následují. Ježíš je Dobrým pastýřem, vyvádí ovečky na pastvu, volá je jménem, zná je, jde před nimi, ovečky znají jeho hlas. Ježíšův vztah k lidem je skutečně jedinečně pastýřský: každého z nás věřících má rád, zajímá se o nás, vede nás cestou Boží, dává nám dobrý příklad. Takový byl a je stále i po svém vzkříšení Ježíš. Viditelně však v Božím lidu – církvi ustanovil Ježíš své zástupce – pastýře. Papež je nejvyšším pastýřem, biskup je pastýřem v diecézi, farář pastýřem ve farnosti. Tito pastýři v církvi mají být velmi blízko ke svěřeným ovečkám, protože sami byli vzati z oveček a vybráni pro pastýřskou službu. Na pastýřské službě Ježíšově se však podílejí i křesťané – laici, zejména rodiče, učitelé, představení různých ústavů a pod. Kněz aby byl dobrým pastýřem jako Ježíš, má mít své svěřené ovečky rád, má se o ně zajímat, má je znát nejen jménem, ale znát jejich radosti a bolesti, jejich problémy, aby jim mohl být nápomocen. Kněz má jít před ovečkami, tj. že je má vést dál dopředu, zdokonalovat je. Proto i papež koná pastýřské cesty po světě, aby navštívil své ovečky – věřící. Často i nasazuje svůj život, své zdraví. Kněz jako dobrý pastýř Ježíš má hledat i ztracenou a zatoulanou ovečku. Dnes je jich, bohužel až příliš mnoho ztracených pro Boha a zatoulaných v pozemských radovánkách a rozkoších. Mnohdy ani nejsou rády, že je pastýř hledá a chce přivést do ovčince k životu podle Božích přikázání a ke svátostnému životu. Mnohdy tito zatoulaní křesťané se knězi vysmějí, zavřou před ním dveře, vyhodí ho, uráží atd. Kněz i pak však zůstává dobrým pastýřem, protože se za ovečky modlí, protože za ovečky obětuje oběť kříže – mši svatou- ať jim je to vhod nebo nevhod. Kněz jako dobrý pastýř se stará o jednotlivce a to děti, mládež, manžele, rodiče, řeholníky, nemocné a trpící, čekatele křtu a nově pokřtěné. Stará se ale i o společenství, např. o farní společenství, aby to bylo společenství lásky, modlitby, vzájemné pomoci. Kdykoliv kněz uděluje svátosti ať křest nebo svátost smíření či sv. přijímání, když hlásá slovo Boží, když učí, když se setkává s lidmi – vždy zastupuje Dobrého pastýře Ježíše. Ježíš jako Dobrý pastýř je zde s námi se svým Svatým Duchem, abychom měli život a to v hojnosti. Proto za nás trpěl a vstal z mrtvých, aby nám tento život zasloužil a zprostředkoval. Ježíš ví co je to pravý Boží život a co tento pravý život ukracuje nebo i ničí. Jako každá nemoc ukracuje život tělesný, tak i nemoc duše na př. nevěra, sobectví, neláska ukracuje Boží život nebo jej i odnímá. Ježíš chce naše dobro, nejenom život pozemský, pomíjející a dočasný, ale i život trvalý a věčný. Zloději a lupiči, nedobří pastýři často tento Boží život věřícím lidem berou nebo ukracují. Bohužel i v současné době se nechalo mnoho věřících zlákat různými rádoby pastýři, kteří vedou lidi na zakázané pastviny, kde je mnoho jedovatého, kteří slibují znovu jenom ráj na této zemi beze vší oběti, sebezáporu, pravé lásky a to ve jménu nových hesel svobody, modernosti, světovosti, vědy a pokroku. Bohudíky, že Ježíš a jeho pastýři – kněží církve jsou zde, aby pomáhali lidem zbloudilým nacházet cestu do pravého ovčince. Bohudíky, že i dnes pastýři s ovečkami tvoří krásné společenství jednoty, vzájemné lásky a pomoci. Na závěr slibme Dobrému pastýři Pánu Ježíši, že i v naší farnosti si budeme navzájem pomáhat, za sebe se modlit, mít se rádi Boží láskou a společně kráčet do nebeského domova kam nás již Dobrý pastýř – Vzkříšený Ježíš předešel, aby nám připravil místo. Amen.