27. neděle v mezidobí “ A „

24. 09. 2017

Již potřetí slyšíme od Pána Ježíše o vinici. Církev vhodně toto podobenství nechává číst v podzimním období, kdy se  sklízí z polí úroda, mimo jiné kdy také nastává vinobraní. Osud vinice v podobenství nebyl radostný. Vinice byla odebrána nespravedlivým a zlým vinařům. Duchovní smysl podobenství o vinici však je ten, že Bůh chce, aby věřící Boží lid – tehdy starozákonní, dnes novozákonní byl touto vinicí a to jak každý jednotlivý věřící, tak všichni jako celek. Aby si všichni věřící vážili, ctili, měli rádi a poslouchali ty, kterým Bůh svěřil vinici. Dnes to jsou v Boží církvi služebníci jako biskupové, kněží, jáhnové, katecheti, pastorační asistenti. V dnešním podobenství mluví Pán Ježíš také o plotu, kterým je vinice obehnána a také o strážní věži. Jako bychom si zde mohli představit plot Božích přikázání. Ano – to jsou opravdu plotem Boží lásky, Boží pravdy a Božího života a chrání nás před plevelem, před duchovní ekologickou katastrofou, před nebezpečím, že někdo z nepřátel nám zničí uzrávající  úrodu  Božího života v našich duších vandalismem, sadismem a nepřátelským cynismem ke všemu svatému  a krásnému. Ve strážní věži jako bychom si mohli představit naše kostely, často i s vysokou věží a tyto jsou jakoby ochranným místem, azylem pro všechny Boží děti. Kostel je právě tím životodárným vinným kmenem, kterým je Kristus a kdo přichází do chrámu spojuje se jako živá ratolest s Ježíšem Kristem. Ve strážní věži, v kostele najde každý věřící nejen ochranu proti nepříteli spásy, ale i životodárnou sílu, očištění, novou zeleň posvěcení ve svátostném spojení s Kristem Ježíšem v jeho slově i v Duchu svatém. “ Nezůstane-li kdo ve mně, bude vyhozen ven a uschne. Zůstaňte v mé lásce, budete-li zachovávat moje přikázání, zůstanete v mé lásce.“ Bohužel, Ježíš v dnešním podobenství ukazuje i negativní postoj k vinici, negativní postoj k víře, k životu podle Božích přikázání, negativní postoj k svatým Božím, ke služebníkům církve papeži, biskupům, kněžím. Původně toto podobenství platilo o nevěrných Židech, kteří si z náboženství chtěli udělat pozemský obchod a pro ty co to mysleli s Božím zákonem vážně, ať už to byli proroci, chudí věřící – Eseni – ty pronásledovali nebo se jim vysmáli, některé dokonce zabili, jiné vyhnali, chrám se stal “ peleší lotrovskou“, dokonce i vlastníka vinice  Syna Božího zabili. Pán Ježíš však toto podobenství vyslovil i pro naší dobu. Kolikrát se již opakovalo v dějinách toto podobenství, kolikrát již i svatá vinice Boží, tj. církev byla zpustošena nehodnými vinaři – biskupy a kněžími, kolikrát již byly kostely – strážní věže devastovány. Vzpomeňme jen na dobu sv. Františka z Asisi ve 13. století – jak František opravoval devastovaný kostelík, vzpomeňme na dobru francouzské revoluce a na hesla Robespiera “ smrt Bohu“, kdy kostely se staly jen kulturními památkami, kněží jen úředníky a nemusíme snad vzpomínat na dobu před rokem 1989 u nás, kdy některé vesnice a městečka si nepřály kněze ani kostel, protože prý je to ruší v jejich radostech ze života. Bohužel toto podobenství bude platit stále až do konce světa. V knížce Velký inkvizitor popisuje Dostojevský jak byl nepříjemný znovupříchod Ježíše Krista na tuto zem, že musel být znovu odsouzen k smrti. Totéž mi sdělilo několik moudrých a dobrých křesťanů, že totiž by byl dnes Ježíš Kristus znovu lidmi ukřižován, kdyby přišel na svět. Ježíšova vinice však ponese ovoce, ale těm, kdo o ní nestojí, ať to jsou jednotlivci nebo celé rodiny, obce, národy, bude království Boží odňato a dáno jiným. Je to výzva pro každého z nás, abychom dokud je čas se napojili znovu na vinný kmen, kterým je Kristus, abychom věci víry nebrali na lehkou váhu, abychom nebyli vrahy Kristových vyslanců svou lhostejností anebo dokonce vrahy Ježíše Krista ve své duši svými hříchy. Začněme se měnit hlavně tím, že se začneme modlit a zvláště také i modlitbu, ke které nás vybízí ta, která nás má ráda – Panna Maria, naše matka – modlitbu svatého růžence alespoň jeden desátek denně, tj. tři minuty času a věřte, že tyto Zdrávasy nám otevřou dveře naší duše Pánu Ježíši, který k nám vejde a přinese království Boží a my se budeme radovat z bohaté duchovní úrody. Pane Ježíši ať jsme tvou dobrou vinicí a necháme se vést dobrými vinaři, kteří se snaží, abychom vždy byli spojeni s vinným kmenem, kterým jsi Ty. Amen.