24. neděle v mezidobí “ B „

31. 08. 2018

Rozjímání o dnešním Božím slově bych chtěl pro dobré porozumění uvést do souvislosti se svátkem Povýšení svatého kříže a Bolestné Panny Marie. Znám některé kostely zasvěcené Povýšení svatého kříže, které jsou postaveny na kopci a k tomuto kostelu směřují zastavení křížové cesty Pána Ježíše Krista, aby tak zdůraznily plnou hloubku Ježíšova utrpení spojeného s křížem. Kříž Ježíše Krista – to opravdu nebylo žádné idylické znamení jak se často stává i v dnešní době pro některé skupiny našich současníků a to jako ozdoba bytu nebo jako častá ozdoba zlatého řetízku k vylepšení vzhledu. Naopak! Kříž pro Ježíše Krista byl až příliš hrubý a bolestný nástroj utrpení a smrti.  A přece Pán Ježíš řekl: “ Až budu vyvýšen ze země všechno potáhnu k sobě.“ Se svým křížem se stal Ježíš spásou pro všechny lidi. Hříchy všech lidí “ přibil “ na dřevo kříže, svým utrpením a smrtí vstoupil do utrpení a smrti každého člověka, aby jim dal život věčný a zachránil je od smrti věčné. Kříž je zároveň znamením té největší lásky Boží v Ježíši Kristu. Ježíš sám o této lásce řekl:“ Nemá větší lásku než ten, kdo dává život za své přátele.“ Ježíš dal život za všechny lidi a proto je Ježíšova láska ta největší ze všech možných. Kříž se stává novým stromem života. Zatímco ten první strom v ráji přinesl lidem smrt, tento druhý přináší lidem život! Když spatříme kdekoli kříž měli bychom vždy se pomodlit modlitbu sv. Františka: “ Klaníme se ti Pane Ježíši Kriste, neboť svatým křížem jsi vykoupil svět.“ Takto bychom měli chápat i pohlížet na první povýšení svatého kříže na Velký pátek a zároveň pochopit proč Pán Ježíš tak přísně pokáral sv. Petra jak jsme o tom četli v dnešním evangeliu: „Jdi mi z očí satane – protivníku Boží.“ Petr chtěl Ježíšovi rozmlouvat jeho utrpení a smrt, ale to měl pouze lidské smýšlení a neuvědomoval si, že právě jedině tímto utrpením a smrtí Ježíš může zachránit a spasit lidi pro věčný život.  Proto byl Ježíš tak přísný, že láskyplně myslel na nás všechny hříšníky, abychom mohli být vykoupeni, spaseni. Proto se v církvi ve velikonočním týdnu pozdvihuje kříž a uctívá se, aby si věřící hluboko do srdcí vtiskli s vděčností, že je to kříž, na kterém umřel jediný Spasitel světa. V duchovním a svátostném smyslu se “ povyšuje “ také kříž při každém proměňování ve mši sv., proto věřící klečí a děkují ve víře a lásce Ježíši ukřižovanému za spásu lidí. Křiž Kristův je tedy tou největší Boží láskou, která dává život. Kdo chce být s Ježíšem na straně života musí jít s Ježíšem po křížové cestě. To znamená jít cestou lásky Boží, to znamená brát každodenně kříž svého života, kříž naplňování vůle Boží ve svém životě plněním Božích přikázání, naplňováním evangelia Kristova, hlavně lásky k Bohu a bližnímu. Panna Maria bolestná je nám příkladem v tom, že život v lásce Boží přináší i bolesti, i když i v těchto bolestech je skryta pravá radost. Maria trpěla, protože Ježíš ve svém utrpení na křížové cestě i na kříži byl mnohými lidmi nepochopen, odmítnut, zavržen a posmíván. I toto utrpení Panny Marie však byla láska, která dává život. I naše víra a láska k Ježíši ukřižovanému a vzkříšenému je vystavena utrpení, když nebudeme jen vyznavači Ježíše Krista slovy, ale také každodenními skutky mezi lidmi. Víra a láska jen krásnými slovy a třeba i v kostele jak říká sv. Jakub v dnešním čtení nemůže člověka spasit. Ale do spásy se vchází skrze Ježíšův kříž tj. skrze utrpení a smrt s Kristem. Utrpení to je cesta člověka s křížem svého života ze Pánem Ježíšem. Křesťanu opravdu přináší spasitelné utrpení to, že se nepřizpůsobuje hříšnosti tohoto světa, že i v běžném životě do důsledku žije podle Božích přikázání ať už jako člověk svobodný nebo žijící v manželství. Panna Maria měla celou cestu křížovou smýšlení Pána Ježíše a s Ježíšem se ztotožnila i pod křížem – a proto se radovala s Kristova vzkříšení. Neměla na mysli věci lidské, ale božské! Neměla jenom víru, ale také skutky. Při tomto rozjímání mi přišla také na mysl věta pana kardinála Františka Tomáška: „Kdo káže a učí o Bohu činí hodně, kdo se k Bohu modlí činí více, ale kdo však pro Boha trpí činí nejvíce.“ Utrpení pro Pána je totiž největší láska. Dávejme proto svá utrpení, oběti, bolesti a těžkosti kříže svého života do křížové cesty Pána Ježíše a staňme se s Pannou Marií podílníky na spáse nejen své, ale i druhých lidí. Pane jako Tys spasil lidi utrpením kříže ať i my spásu svou i druhých dosáhneme utrpením a obětí na křížové cestě svého života. Amen.